Zaman: 22 Mayis saat 15.00

Rezervasiyon icin mesaj Adı: Soyadı, Seveye
Tel : (90 535) 612 88 41
son gun 18 mayis!!!

Ogrenci dosya: 10 lira kisi başı.

 

 Yer:
Izmir Ismet Inonu Sanat Merkezi

Kültürpark Fuar Alanı Lozan Kapısı Mimar Sinan Mh. Alsancak 352

İZMİR SOLJENİTSİN RUS KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN izmir’de ilk olarak yaptığı RUSÇA OLİMPİYATLARINA İLGİ BÜYÜK OLDU.

 

OLİMPİYATLARIN AÇIŞ KONUŞMASINI YAPAN İL GENEL MECLİSİ CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ DOĞAN ALBAYRAK, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHSEL DOSTLUK İLŞKİLERİNE DEĞİNDİ. TİCARET HACMİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKENİN RUSYA OLDUĞUNU BELİRTEREK, DÜNYANIN EN BÜYÜK COĞRAFYASINA SAHİP RUSYA İLE İLŞKİLERİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ YÖNÜNDE RUSÇA DİLİNİN BİLİNMESİ GEREKTİĞİNİ, RUSÇA OLİMPİYATLARIN DA DİLİN VE İLŞKİLERİN GELİŞMELERİNE ÇOK BÜYÜK KATKISI OLACAĞINI AÇIKLADI.
İZMİR’DEN UNİVERSAL SMİRNA MİMARLIK MÜHENDİSLİK PROJE LTD ŞTİ’NİN SPONSURLUĞUNDA YAPILAN OLİMPİYATLARA İLGİ EN FAZLA OLAN İL İZMİR OLDU. BİR ÇOK ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN, RUSYA İLE DOSTLUK SAHİBİ VATANADAŞLAR, ŞİRKET YÖNETİCİLERİ, SİYASİ ŞAHISLAR, DİPLOMATLAR YER ALDI. RUSYA FEDERASYONU ANKARA BÜYÜK ELÇİSİ MESAJLA ETKİNLİĞİ KUTLADI.
ÇOK SAYIDA KATILIMCININ YARIŞTIĞI OLİMPİYATLARDA DERECEYE GİRENLER 3 GÜN SONRA AÇIKLANACAK. KAZANANLAR İSTANBULDAKİ YARIŞMAYA KATILACAKLAR VE DERECEYE GİRENLER MOSKOVAYA KONUK OLACAKLAR.

 

I. Genel İlkeler

1. Rusçayı yabancı dil olarak görenler için; Rusça Ulusal Olimpiyat( ileride Olimpiyatlar) projesi 2011-2015 yılların «Rus Dili» federal program çerçevesinde  2013 yılın uygulama planına uygun olarak ve 20 Haziran 2011 tarihinde Rusya Federasyonu’n Hükümeti tarafından onaylanarak yürütülüyor.

2. İşbu Kurallar Olimpiyatlar’ın amaç ve hedeflerini, Olimpiyatlar’ın Türkiye şehirlerinde gerçekleşme prosedürünü belirler.

3. Olimpiyatları’n kurucusu  Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği’dir  (İstanbul, Türkiye). Olimpiyatların ortak kurucuları da  Türkiye kurulu Rus Dernekleri Koordinasyon Konsey’i ve Alanya, Ankara, Antalya, İzmir şehirlerinin Kamu Kuruluşları.

4. Olimpiyatları düzenleyen taraf  Türkiye’de kurulu Rus Dernekleri  Koordinasyon Konseyi’dir (Türkiye) .

5. Olimpiyatların Amirleri Rusya Federasyonu Büyükelçiliği ve Rossotrudnichestvo Temsilciliği’dir (Ankara, Türkiye).

6. Olimpiyat soruları, Rus dilin bir yabancı dil olarak görenler için, Devlet eğitim standartlarına göre uygun olarak tasarlanıyor ve hazırlanıyor.

7. Olimpiyatlar; yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ,kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve özel işletmelerin desteği ile düzenlenmektedir.

 

II. Olimpiyatlar’ın  Hedefleri ve Amaçları

1. Temel amaçları: Dünyanın en önemli dillerinden biri ve milli serveti olan Rus dilin yaygınlaşması;Türk vatandaşların uluslararası iletişim aracı olarak, kültürel ve ticari işbirliği için Rus dilin öğrenmesine katılmaların sağlanması; Rusça konuşan Türk vatandaşlarının iletişimsel yeterlilik tespiti; yetenekli gençlere destek sağlaması.

2. Olimpiyatlar’ın ana hedefleri: Rus diline,Rusya’nın tarihine ve kültürüne ilgiyi arttırmak; Rusya’nın manevi ve ahlaki kültürüne sahip olduğu bir  devletin  imajını oluşturmak.

III. Olimpiyat Organizasyonu

1. Olimpiyatlar’ın hazırlanması ve düzenlenmesinin genel yönetimi ve onun örgütsel desteği Organizasyon Komitesi tarafından tatbik edilmektedir(ileride Orgkomite),kadroları da Olimpiyatlara başvuran sivil toplum örgütlerinden (ileride Şehir Komite),ve Rus dili uzmanlarından  oluşmaktadır.

2. Orgkomite tarafından Olimpiyatlar Kuralları hazırlanıyor, Olimpiyatların  metodolojik desteğini sağlamak için bir Uzman Komisyonu kuruluyor, Olimpiyatlar hakkında bilgi yaygınlaştırılıyor.

3. Uzman Komisyonu Olimpiyat katılımcıları için soruları hazırlıyor  ve değerlendirme kriterlerini oluşturuyor, bunlar Avrupa çapında ki Yabancı dil yeterlilik seviyeleri standartlarlarına uymaktadır.

4. Olimpiyat katılımcıları üç kategoriye ayrılır: 1) Rus dilini başlangıç ve temel seviyesinde  kullanan katılımcılar (A-1); temel ve orta altı seviyesinde kullanan katılımcılar (A-2); 3) Rusçayı orta seviyede kullanan katılımcılar (B-1).

IV. Olimpiyatlar’ın Gerçekleşme Prosedürü

1. Olimpiyatlar  Orgkomite tarafından kurulan programa göre yürütülür.

2. Olimpiyatlar iki aşamadan oluşuyor ve katılımcılar bireysel olarak test oluyor (ileride Olimpiyatların’ın birinci turu ve Olimpiyatların ikinci turu) .

3. Olimpiyatlar’ın  Birinci turu katılımcı şehirlerde Olimpiyatlar Yönetmenliği’ne göre Şehir Komitesi tarafından gerçekleşecek.

4.Şehir Komite’si, katılımcıların (ileride Grup) Rusya Eğtim Kültür ve İşbirliği Derneği’ne (İstanbul, Türkiye) gelmelerini sağlıyor.

5. Katılımcıların ve ekip başının  Olimpiyatların İkinci tur noktasına ve geri geçişleri  Sponsorlar ve Olimpiyatların ek  finansman kaynakları tarafından karşılanıyor.

6. Olimpiyatlar’ın ikinci turuna katılanların yemekleri ve konaklaması evsahibi tarafından karşılanıyor.

V. Olimpiyat tarihleri

1. Olimpiyatlar’a katılım başvurularınız 8-26 Nisan 2013 tarihler arasında alınır.

2. Olimpiyatlar’ın ilk aşaması Şehir Komitelerinde 2013 yılın 27 Nisan’dan 19 Mayıs’a  kadar yapılacaktır.

3. Olimpiyatları’ın ikinci aşaması İstanbul’da 1-2 Kasım 2013 tarihleri arasında  yapılacaktır.

VI. Olimpiyatlara Katılım

1. Olimpiyatlar’ın Birinci turuna  başvuru yapan üniversitelerde filolojik bölümünde Rus dilini okuyanlar , Rus dilini kendi başına öğrenenler ve dil kurslarına  giden öğrenciler katılacaktır.

2. Birinci  turda finalist olan ve kendi kategorisinde en iyi sonuç gösteren öğrenciler (Her Şehirden) Olimpiyatların  İkinci turuna  katılıcaktır.

3. Katılımcıların istekleri Şehir Komiteler tarafından  kabullenecek ve değerlendirilecektir.

4. İsteklerin incelemesinden sonra katılımcılar Orgkomitesi tarafından davetiye ve Olimpiyat programını  alacaklar.

5.Rus ailelerin yanında yetişen veya Rus okullarında eğitim gören öğrenciler  ; Rus dilin «Filoloji», «dilbilim», «çevirmen», «öğretmen» lisans diplomasına sahip olan öğrenciler   Olimpiyatlara katılamaz.

6. Orgkomite başvuruları reddetme hakkına sahiptir.

7. Olimpiyatlar’ın Birinci  turuna katılım istekleri aday veya  eğitim kurumları tarafından  Şehir Komiteleri’ne gönderilir.

8. Olimpiyatlar’ın Ikinci turuna katılım başvuruları Şehir Komiteler tarafından  Genel Koordinatör adresine gönderilir.

VII. Olimpiyatlar’ın Jüri Yönetmeliği

1. Uzman jürisi (ileride jüri) Olimpiyat katılımcıların cevaplarını değerlendirir ve kazananları belirler.

2. Olimpiyatlar’ın Birinci tur Jürisi şehre bağlı olan Orgkomite Başkan Yardımcısı gözetiminde Rus filoloji uzmanlarından oluşuyor.

3. Olimpiyatları’n İkinci turunda yer alan Jürisi Orgkomite Başkanı gözetiminde Rus filoloji uzmanlarından ve ekip başlarından oluşuyor.

4. Jüri’nin  çalışma sonuçları toplantıda tasdik edilen nihai protokole göre yapılıyor.

5. Kendi kategorisinde en yüksek puanı alan katılımcı, Olimpiyatların Birincisi sayılmaktadır.

VIII. Olimpiyat Sonuçları

1. Kendi kategorisinde en yüksek puan sayısı olan 3 kişi Olimpiyatları kazanacak ve ona göre I , II ve III yerlerinden birini alacak.

2. Birinci turu kazananlara diplomalar verilicek.

3. Ikinci turu kazananlara hatıra madalyası ve diplomalar verilecektir.

4. Ikinci turun birinci ve ikinci kategorilerde  (A-1 ve A-2) kazananlar 3-günlük  Moskova gezisiyle ödüllenecek (kısmi finansman) ;üçüncü kategorinin  (B-1) birincisi, Moskova’ya 3 günlük gezisiyle ödüllenecek(tam finansman).

5. Orgkomite; Olimpiyatların katılımcıları için ek ödüllerin verme hakkına sahip.

6. Olimpiyat Sonuçların ilanı ve kazananların ödüllenmesi Ödül töreninde yer alacaktır(Orgkomite tarafından yeri ve tarihi ek olarak belirlenecektir)

7.Olimpiyatlara kendi öğrencilerini gönderen tüm okullara  Orgkomite tarafından teşekkür mektupları gönderilecek.

IX. Ek bilgi

1. Olimpiyatların organizasyon ve düzenleme ile ilgili sorularınız:

• (0212) 251 13 59 – Rusya Eğitim Kültür ve  İşbirliği Derneği(İstanbul, Türkiye)

• (0544) 847 58 02 – Projenin Baş Koordinatörü

2. Organizasyon Komitesi:

• Orgkomite’nin Başkanı- Olga Gauçi

• DEIK tarafından Orgkomite’nin Başkan Yardımcısı — Nurengiz Eshki

• Orgkomite’nin Başkan Yardımcısı (İstanbul) — Rima Rizaeva

• Orgkomite’nin Başkan Yardımcısı (Ankara) — Larisa Lutkova

• Orgkomite’nin Başkan Yardımcısı (Antalya) — Marina Sorokina

• Orgkonite’nin  Başkan Yardımcısı (Alanya) – Ekaterina Gündüz

• Orgkomite’nin Başkan Yardımcısı (İzmir) — Andrey Ponomarev

• Projenin Baş Koordinatörü — Polina Naumenko

3.  Şehir Komiteler tarafından Olimpiyatlara katılım istekleri eğitim kurumların ve yaklaşık olarak katılımcıların sayısıyla birlikte sonrasından da Birinci Turun protokol sonuçlarıyla birlikte olimp@ruskulturmerkezi.com.tr adresine gönderilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*